پلتفرم مجازی سازی متن باز Proxmox

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی Uncategorized

پلتفرم مجازی سازی متن باز Proxmox

پلتفرم مجازی سازی متن باز Proxmox: پلتفرم Proxmox یکی از پلتفرم‌های رایگان، قدرت‌مند و متن باز مجازی سازی بر پایه لینوکس است. در دهه‌ی اخیر، Proxmox VE با استفاده از مجازی سازی KVM و همچنین Container های LXC  موفق شده است تا به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های مجازی سازی رایگان در دنیا تبدیل شود. کروه اصلی Proxmox در کشور اتریش استقرار یافته است. این گروه از سال ۲۰۰۵ تاکنون در حال فعالیت بر روی این پلتفرم هستند.

پلتفرم مجازی سازی متن باز Proxmox

Proxmox VE سرواژه عبارت Proxmox Virtual Environment است و یکی از محدود پلتفرم‌های متن باز و رایگان با امکانات بسیار گسترده به شمار می‌رود. این پلتفرم از ماشین‌های مجازی تحت KVM و Container های تحت LXC پشتیبانی می‌کند. همچنین از انواع متدهای ذخیره‌سازی حرفه‌ای مانند Iscsi ،SAN ،NAS ،NFS ،ZFS و متد انقلابی Ceph پشتیبانی به عمل می‌آورد. قابلیت Firewall مجازی و اختصاصی برای هر ماشین مجازی، Vlanning و غیره از دیگر امکانات این پلتفرم قدرت‌مند است.

یکی از دلایل اصلی که سازمان‌ها و شرکت‌های کوچک و بزرگ، Proxmox را برای پلتفرم اصلی مجازی سازی خود انتخاب می‌کنند؛ امکان راه‌اندازی بستر High Available Clustering به صورت کاملا رایگان است. چنین قابلیتی در سایر پلتفرم های مجازی سازی دیگر مانند VMWare Esxi نیز وجود دارد. اما هزینه لایسنس آن به قدری زیاد است که هر شرکتی توانایی استفاده از آن را نخواهد داشت. Proxmox محیط گرافیکی جذاب و ساده‌ای تحت وب دارد. این محیط امکان مدیریت تمامی موارد در مجازی سازی و Clustering را به کاربر می‌دهد. Proxmox بر پایه Debian پیاده‌سازی شده و فرایند نصب آن آسان است. فایل ISO آن از وب‌سایت این شرکت قابل دانلود است.

ویژگی‌ها و امکانات مجازی سازی Proxmox Ve

این سیستم عامل بر روی هر سخت افزار 64 بیتی قابل نصب خواهد بود. همچنین KVM به عنوان متد اصلی مجازی سازی در Proxmox، اجازه می دهد تا به راحتی ماشین مجازی خود را بر پایه لینوکس یا ویندوز راه‌اندازی کنید. احتمال ناسازگاری یک سیستم عامل با این مجازی‌ساز بسیار کم است و در صورت وقوع، همیشه راه حلی برای آن در انجمن‌های Proxmox پیدا خواهد شد. قابلیت Live Migration با استفاده از بستر High Available Proxmox و فضای ذخیره‌سازی تحت شبکه از جمله SAN ،NAS یا Ceph هم از دیگر امکانات آن است. می‌توانید تمام ماشین‌های مجازی خود را به صورت آنلاین از یک سرور سخت‌افزاری به سروری دیگر منتقل کنید

مدیریت آسان و مرکز یپنل تحت وب Proxmox این امکان را می‌دهد تا بستر مجازی سازی را از یک سرور شروع کرده و به مرور زمان به تعداد سرورهای موجود در Cluster اضافه کنید. این پنل منحصر به فرد امکان مدیریت آسان تا ۱۰۰ سرور سخت‌افزاری را فراهم می‌کند. وضعیت سخت‌افزاری و منابع هر یک از سرورها به همراه ماشین‌های مجازی و محل‌های ذخیره‌سازی، در پنل قابل مشاهده است. تمام این امکانات به صورت رایگان ارایه می‌شوند. فایل سیستم قدرت‌مند pmxcfs با راه‌اندازی Proxmox Cluster با متد Corosyng به صورت آنی تمامی فایل‌های حاوی تنظیمات ماشین‌های مجازی را بین تمام سرورها کپی می‌کند. به این ترتیب، مدیریت Cluster بسیار آسان‌تر می‌شود و به راحتی تا چند هزار VM را می‌توان در سرورها نگهداری کرد.

پلتفرم مجازی سازی متن باز Proxmox

پلتفرم مجازی سازی متن باز Proxmox

قابلیت Backup and Restore

داشتن پشتیبان مطمئن برای هر زیرساخت IT حیاتی و الزامی است. Proxmox VE راهکار یکپارچه‌ای جهت تهیه بک آپ دستی یا خودکار از تمام ماشین‌های مجازی در اختیار قرار می‌دهد. می‌توان بدون نیاز به نصب هرگونه نرم‌افزار جانبی، از بک آپ تمام زیرساخت مجازی خود مطمئن بود. بکاپ های Proxmox VE همواره به صورت Full Backup بوده و امکان ذخیره‌سازی آن‌ها در انواع Storage از جمله NFS ،ISCSI و Ceph وجود دارد. همچنین Proxmox می‌تواند به صورت Live از ماشین های مجازی بک آپ تهیه کند. پنل تحت وب Proxmox اجازه می‌دهد تا فرایند تهیه بک آپ را به صورت خودکار یا با زمانبندی دلخواه تنظیم کنید. به این ترتیب، نسخه پشتیبانی مطمئن از تمامی ماشین های مجازی به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه خواهید داشت.

قابلیت Proxmox VE High Availability Cluster

Proxmox VE با داشتن حداقل ۳ سرور سخت‌افزاری، امکان راه‌اندازی یک Cluster با قابلیت High available را فراهم می‌کند. نرم‌افزار Proxmox VE HA Manager به صورت دایمی تمام سرورهای سخت‌افزاری را مانیتور می‌کند.ه محض شناسایی مشکلی جدی که منجر به از دسترس خارج شدن آن سرور گردد، به صورت خودکار، تمامی ماشین های مجازی را از سرور به سرورهای سخت افزاری دیگر منتقل می کند. در نتیجه بیشترین زمان قطعی ماشین مجازی، دو دقیقه خواهد بود. استفاده از این نرم‌افزار رایگان است اما شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ می‌توانند بابت دریافت پشتیبانی تخصصی به ازای هر یک از سرورها و بر اساس تعداد پردازنده های هر سرور، اقدام به خرید لایسنس کنند. با دریافت این مجوز، سرورها همواره به‌روز ترین بسته‌های امنیتی را دریافت خواهند کرد.

استوریج
خرید پاوربانک
خرید سرور

0 دیدگاه | می 26, 2019

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 5 =