سرویس های مجازی سازی VMware

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی راهکارهای مجازی سازی, مجازی سازی Virtualization, مجازی سازی VMware, مجازی سازی سرور

سرویس های مجازی سازی VMware

سرویس های مجازی سازی VMware

سرویس های مجازی سازی VMware

سرویس (Distributed Resource Schedule (DRS

این تکنولوژی این امکان را می دهد که در صورت Load زیاد ماشین‌‎های مجازی بر روی یک ESXI Host به صورت اتوماتیک ماشین‌های مجازی را به ESXI Host دوم انتقال دهد و Load Balancing ایجاد کند، به این معنا که Load را به صورت مساوی بین منابع موجود پخش کند.

سرویس (High Availability (HA

درمدل سنتی بر روی هریک از سرورهای فیزیکی یک سرویس خاص نصب می‌شد و به دلیل عدم استفاده بهینه منابع موجود، در مدل مجازی بر روی یک سرور چندین سیستم عامل نصب می‌کنند و سرویس‌های بخش‌های مختلف برروی سیستم عامل‌ها اجرا می‌شود به طوری که مجزا از هم کار می‌کنند و درعین حال مدیریت یکپارچه دارند. در حال حاضر یکی از چالش‌های بزرگ در سازمانها این است که به دلیل استفاده از سرورهای محدود و اجرای سرویس‌های مختلف برروی آنها Single Point Of Failure ایجاد می‌شود.

HA تکنولوژی است که برای جلوگیری از خرابی‌ها و Down Timeهای غیر قابل پیش بینی بوجود آمده است. یک از مواردی که برای انجام این تکنولوژی لازمه حداقل ۲ سرور است، که به عنوان نسخه پشتیبان برای سرور اول عمل کند. در صورت هرگونه خرابی، همه ماشین های مجازی برروی سرور دوم Restart خواهند شد و Down Time در شبکه به اندازه Restart شدن ماشین‌های مجازی بر روی سرور دوم است.

سرویس (Fault Tolerance(FT

این تکنولوژی مشابه HA کار می‌کند با این تفاوت که :

 • در انحصار شرکت VMware می‌باشد.
 • هیچ گونه Down Time در شبکه به دلیل تغییر ESXI Host ایجاد نخواهد کرد.
 • از مفهوم Primary و Secondary در ایجاد و انتقال ماشین‌های مجازی استفاده می‌کند.

این تکنولوژی در صورت فعال شدن به این نحوه کار می‌کند که هنگام ساخته شدن ماشین مجازی برروی سرور اول که آن را Primary می‌نامد، بصورت اتوماتیک ماشین مجازی دیگری دقیقاً با همان مشخصات می‌سازد که آنرا Secondary می‌نامد ودر صورت هرگونه خرابی بدون هیچ‌گونه Down Time ماشین مجازی بر روی سرور دوم که به صورت Hot Standby نگاه داشته بود وارد عمل می‌شود و شروع به کار خواهد کرد.

 

انتقال ماشین های مجازی از یک Host به Host دیگر (vMotion)

 این تکنولوژی انحصاری شرکت VMware است و این امکان را به شما می‌دهد که در صورت لزوم به دلیل Load Balancing و یا در صورت لزوم به خاموش کردن ماشین فیزیکی (ESXI Host)، ماشین‌های مجازی را از یک Host به Host دیگر بدون اینکه آن Host را خاموش کنید انتقال دهید.

این تکنولوژی خیلی انعطاف پذیر است به این خاطر که اگر کاربران که به ESXI ،Login کرده‌اند و در یک ماشین مجازی خاصی هستند بدون اینکه متوجه تغییر سرور فیزیکی که به آن Login کرده بودند شوند به کار خود ادامه خواهند داد.

از مزایای این طرح می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهاجرت ماشین های فیزیکی به دلیل ارتقا منابع و یا نیاز به خاموش کردن ماشین بدون هیچ گونه Down Time.
 • Load Balancing مرکز داده با یک زمان بندی مشخص به صورت اتوماتیک و یا توسط متخصصین.

انتقال ماشین‌های مجازی از یک ESXI Host به ESXI Host دیگر

انتقال ماشین های مجازی از Local Host Data Store به Storage

 این تکنولوژی این امکان را به شما می دهد تا در صورت احتیاج به تنظیمات مجدد Data Store و یا انتقال اطلاعات موجود در Local Host Data Store به Storage بدون هیچ Down Time اتفاق بیفتد.

یکی از موارد مهمی که باید قبل از انجام SvMotion به آن دقت کرد این است که باید حتماً همه‌ی ESXI Host و Clusterها به Data Store دسترسی داشته باشند.

یکی از مهمترین مزایای این تکنولوژی انتقال Data از Local ESXI Host به Storage است.

انتقال ماشین‌های مجازی از یک Storage به Storage دیگر

Networking

یک شبکه‌ی فیزیکی از ماشین های فیزیکی معدودی که برای فرستادن و دریافت Data به هم متصل هستند تشکیل شده است. یک شبکه مجازی از ماشین های مجازی متعددی تشکیل شده است که بر روی یک ماشین فیزیکی قرار گرفته اند و به صورت منطقی به یکدیگر متصل شده‌اند تا بتوانند به هم اطلاعات بفرستند و دریافت کنند. ماشین‌های مجازی می‌توانند به شبکه‌های مجازیی که شما می‌سازید متصل شوند.

یک سوئیچ اترنت ترافیک بین ماشین‌ها در یک شبکه‌ی فیزیکی را مدیریت می‌کند. یک سوئیچ پورت‌های متعددی دارد که هر یک از آن‌ها به یک ماشین و یا سوئیچ دیگری بر روی شبکه وصل شده‌اند. هر پورت قابلیت عملکرد به روش‌های گوناگون را دارد که بستگی به نیازهای ماشینی که به آن وصل شده است دارد.

یک سوئیچ استاندارد vSphere مانند یک سوئیچ فیزیکی اترنت کار می کند. قابلیت این را دارد که تشخیص بدهد که به هر یک از پورت‌های مجازی کدام ماشین مجازی به طور منطقی متصل شده است و از این ا طلاعات برای مسیردهی ترافیک به سمت ماشین های مجازی مربوط استفاده می کند.  این سوئیچ مجازی قابلیت اتصال به سوئیچ های فیزیکی را دارند.

مدل کارکرد شبکه مجازی با استفاده از منابع فیزیکی

یک شبکه مجازی ارائه دهنده خدمات مختلف به میزبان و ماشین‌های مجازی است.

شما می توانید دو نوع سرور شبکه در ESXI فعال کنید:

 • متصل کردن ماشین‌های مجازی به شبکه‌ی فیزیکی و به یکدیگر.

 • متصل کردن سرویس‌های VMKernel مانند NFS، ISCSI و یا vMotion به شبکه‌ی فیزیکی.

VMware View

VMware View  راه‌کار شرکت VMware برای مجازی سازی دسکتاپ می‌باشد،که یک مدیریت مرکزی و خودکار می باشد که توانایی مدیریت ده‌ها هزار دسکتاپ مجازی شده را از یک کنسول می‌دهد. این تکنولوژی تا ۵۰ % مخارج را پایین آورده و امنیت، اعتماد و دوام سرویس‌دهی را نسبت به کامپیوترهای سنتی افزایش می‌دهد.

مدل مجازی سازی سیستم‌های کاربران توسط VMware View

مزایا:

 • PCoIP Optimization Controls
 • Media Services for 3D Graphics
 • Unified Communications Integration
 • Personalized Experience, Stateless Desktop Costs.
 • PCoIP Continuity Services
 • VMware View Mobile Clients
 • User Experience and Performance Monitoring
 • New Teradici APEX 2800 PCoIP Server Offload Card

Monitoring

ایجاد یک سیستم Monitoring جهت نظارت بر کارکرد تجهیزات در شبکه های بزرگ امری بسیار حیاتی است، چرا که در بسیاری از مواقع به واسطه برخورداری از یک سیستم Monitoring مناسب می‌توان از وجود خیلی از مشکلات شبکه آگاه گردیده و از وقوع اتفاقات جبران ناپذیر جلوگیری کرد. در محیط مجازی سازی شده نحوه Monitoring متفاوت می‌باشد لذا محیط‌های مجازی احتیاج به ابزاری که به صورت ویژه برایشان توسط کمپانی‌های معروف طراحی شده‌اند دارند.

مثلا اگر قبلا میزان CPU Usage، مقدار Memory Usage و… در یک سرور را Monitor می‌کردیم، بعد از اینکه محیط مجازی سازی شد باید علاوه بر CPU Usage و Memory Usage در یک Virtual Machine مقدار IOPS آن VM بر روی Storage، میزان ترافیک ارسالی آن VM و … را نیز مورد بررسی قرار داد. به یاد داشته باشید که وجود یک سیستم Monitoring مناسب در محیط مجازی سازی شده به پرسه Optimization جهت تصمیم گیری در اعمال اصلاحات به منظور بهبود Performance بسیار کمک خواهد کرد.

 

 

 

استوریج
خرید پاوربانک
خرید سرور

0 دیدگاه | ژانویه 26, 2016

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 6 =