تفاوت دیسک مجازی Thick Provision Lazy Zeroed, Eager Zeroed, Thin Provision

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی Uncategorized

تفاوت دیسک مجازی Thick Provision Lazy Zeroed, Eager Zeroed, Thin Provision
تفاوت دیسک مجازی Thick Provision Lazy Zeroed, Eager Zeroed,  Thin Provision

تفاوت دیسک مجازی Thick Provision Lazy Zeroed, Eager Zeroed, Thin Provision

حتما در زمان ایجاد یک ماشین مجازی در VMWare برای انتخاب بین این گزینه ها مردد شده اید.

در هنگام ایجاد ماشین مجازی لازم است تمام یا مقداری از فضای یک دیسک واقعی یا Logical Drive را به صورت Virtual Disk به ماشین جدید اختصاص دهیم. در این بخش ابتدا Data Sore که قبلا به سیستم معرفی شده را انتخاب می کنیم و در مرحله انتخاب مقدار فضای موجود نمایش داده می شود.

در مثال زیر با استفاده از 2 دیسک SAS با ظرفیت 300 گیگابایت در یک سرور با RAID 1+0 یک Logical Drive ایجاد شده که به صورت یک دیسک با ظرفیت حدود 280 گیگابایت قابل انتخاب است و بین 3 فرمت زیر باید یکی را انتخاب کنیم:


Thick Provision Lazy Zeroed
به این فرمت فلت Flat نیز گفته می شود و فرمت پیش فرض vMware برای دیسک مجازی است.
در این حالت تمام فضای در نظر گرفته شده به دیسک مجازی اختصاص داده می شود و در زمان ایجاد دیسک مجازی اطلاعات موجود در دیسک پاک نمی شود و تنها غیر قابل دسترسی می شوند (شبیه به زمانی که یک فایل پاک شده ولی در RecycleByn ویندوز قابل دستیابی است.) تا زمانی که اولین بیت روی آن نوشته شود به همان شکل باقی می ماند و شانس ریکاوری اطلاعات قبلی در این روش بسیار بالاست. در این روش به دلیل فرمت نشدن سرعت ایجاد دیسک نیز بیشتر است.

Thick Provision Eager Zeroed
در این نوع از دیسک مجازی نیز مثل حالت پیش فرض تمام فضای در نظر گرفته شده به دیسک مجازی اختصاص داده می شود با این تفاوت که اطلاعات قبلی دیسک اصطلاحا Zeroed Out و غیر قابل بازیابی می شود.زمان ایجاداین فرمت از سایر روشها بیشتر است.

Thin Provision
تفاوت اصلی دو روش Thick Provision با Thin Privision در این است که در این فرمت تمام فضای دیسک به طور واقعی به ماشین اختصاص داده نمی شود به طور مثال اگر یک دیسک 300 گیگ داشته باشیم و 300 گیگ آن را با فرمت Thin به اولین ماشین بدهیم برای ماشین مجازی بعدی نیز 300 گیگابایت دیسک در دسترس داریم و تازمانی که مجموع مصرف ماشنها به 300 نرسد دیسک برای همه قابل استفاده است.
از این فرمت دیسک مجازی زمانی استفاده می شود که مقدار دیسک محدود باشد و با قاطعیت امکان تعیین مقدارد مورد نیاز هر ماشین وجود نداشته باشد.

آیا امکان تغییر فرمت Thick به Thin یا بالعکس وجود دارد؟
با استفاده از Storage vMotion امکان انتقال دیسک مجازی از یک فرمت به دیگری وجود دارد.

نکته:
استفاده از فرمت Thin در صورت پشتیبانی از قابلیتهای کلاسترینگ از جمله Fault Tolerance توصیه نمی شود.

استوریج
خرید پاوربانک
خرید سرور

0 دیدگاه | سپتامبر 8, 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 1 =